Prosinec 2006

JEDEN Z ROZHOVORŮ 2PACA-O WESTSIDE vs. EASTSIDE-TĚSNĚ PŘED JEHO SMRTÍ

29. prosince 2006 v 14:19 | Anti
Každý by měl rozumět tomu, co dělám. Že to má něco společného s gangsterem a s bojovníkem.
Než Tupac nasedl do auta Suge Knighta, to bylo v roce 1996, udělal v rádiu v San Franciscu rozhovor. Vysvětlil lidem svůj postoj k západnímu pobřeží a rovněž i celý spor, který tu dobu vedl s Biggiem a Puffym. I když je napětí mezi východem/západem již takřka nulové, tyto slova dodají celému rozhovoru takřka skutečnou atmosféru...
Myslím si, že lidé na západním pobřeží jsou opravdu pyšní, kulturní a energičtí, stejně tak jako lidé, co žijí na východním pobřeží. To, co se tam událo mi připomíná to, když se tam zjevil Biggie, tak jako udělal Hitler to samé Němcům. Biggie přišel a otevřeně říkal něco jako: "To my jsme nadřazená rasa a ti ze západu jsou oproti nám nuly." Ale oni jsou ti, kdo si činí nárok a proto s nimi neděláme žádný společný kšeft, právě kvůli těm lidem. To je ten důvod, proč nám jsou fuk.
Zdá se mi, že nás východní pobřeží skutečně nesnáší, přitom o nás ani nic neví, jen jsou zaposlouchaný do těch jejich nadnesených kecu o tom, kdo je tady vůdce. Poslouchají i osobu, která má předpoklad, že je může i reprezentovat. Nikdy neviděli to, co to vůbec dělají, přitom to mohl být konec jejich kultury. V takovém okamžiku mám slzy na krajíčku. Když třeba LL Cool J paří na parketu s nějakýma buchtama ve stříbrných kostýmcích, nezlobím se na něj, protože vím, že on na to jednoho dne doplatí...
Ale když se východní pobřeží snaží být najednou až moc kreativní a snaží si vyzkoušet další meze své práce, tak my na ně většinou udeříme nějakou hardcore peckou.... Možná to není to, co by celé východní pobřeží chtělo, ale aspoň to již několik let drží rap při životě. Vstupují do toho i pěkné peníze. Svět si nás aspoň díky tomuto zapamatuje. Jak se jen může celé východní pobřeží na nás zahledět a říct si: "Nejste dostatečně dobří, co?"
Všichni pocházíme z rozborcených baráků. Východní pobřeží nás nenaučilo ničemu z toho, nedali nám metro ani graffiti. Navzdory spousty gangů, které tady jsou a vším tím jsme pořád dokázali vyrovnávat s vzestupem naší kultury. Cítím to jako že jsme nikdy nedostali to, co jsme si doopravdy zasloužili. Beru to dost osobně, protože pocházím z východního pobřeží a znám tu kulturu, ale vím taky o kultuře, která je tady na západě, protože jsem byl na tomto místě, když to celé začalo. Tak dělám to, co by určitě východní pobřeží dělalo západu, kdyby se oni do nich pustili. Válím to za celý západ, za naší stranu.
Jediným způsobem, kdy si to může západ připustit je to, co děláme i my. Ty nahrávky, peníze, prodej a to jak to tu reprezentujeme. Tak jako když dávalo rádio KRS-One do éteru Dawna, který vtrhl na pódium a kecal tam fakt pěkný hovadiny, co pro to udělalo tohle rádio? Místo toho ho poštvali. Tak proč mi tohle říkají lidé? Je špatný to co dělám? Tohle je přece hiphop, nebo snad ne? Jsem naštvaný na Biggieho a přitom mám naspěch. V čem je tedy problém?
Jen co se východní pobřeží oddělí od Biggieho, my ukážeme na východu pěknou show. Všechno je to sice krásné, ale doposud bylo východní pobřeží jen na jeho straně. Vše, co jsem měl možnost přečíst, každý dopis, každý rozhovor, niggové pořád jen říkali to stejný, "Srát 2Paca, Biggie, Biggie to a Biggie tamto, připadá mi to jako kdyby reprezentoval každého člověka z východu. To je to, proč se do něho pouštím po svým, jsem generál a taky dost chytrej. Nebudu proto útočit na nějakého slepého vojína. Pustím se do těch, kteří útočí i na mě.
Jediný důvod, proč byli lidé na mě naštvaní bylo to, že jsem vyšel z vězení a to všechno se stalo skutečností. Tehdy, když jsem vyšel z vězení tak započala celá ta hovadina mezi východem/západem. California Love, když jsem udělal tenhle song, tak byli niggové na mě pěkně naštvaní, protože nejen, že jejich peníze byli fuč, ale změnilo se i celkové postavení, není už tak bezpečno, jak kdysi bývalo. Niggové teď musí přemýšlet o svém byznysu a to je právě to, co se mělo stát už dávno. Musíme zasednout ke společnému stolu. Musíme utvořit mír, dát najevo svou práci. Věnovat peníze naši komunitě.
Nikdy bych nezasedl k jednomu stolu spolu s Puffym a Biggiem, připadá mi to jako by si Scarface sedl k jednomu stolu s nějakým týpkem, který doufá, že by mohl vládnout nejen sám sobě. Ti dva nejsou vůbec na mojí úrovni, ale dokážu se vidět u stolu třeba s nějakými vysloužilými gangstery z východu. To je to, co je potřeba udělat. Lidé se potřebují dozvědět, že mezi východem a západem není žádná válka, žádný "beef". Chceme odstartovat náš Death Row East spolu s Eric B a všemi těmi gangstery odtamtud. I my máme svého Big Daddy Kanea, Christophera Williamse, snažíme se dostat i k Bobby Brownovi. Snažíme se, aby byl východní Death Row tak, jako tady na západě, chceme to udělat daleko významnější, než to zatím je. Nebudeme dělat nic jiného, dokud nebude tato věc dokonale urovnána. I když víme, že je tady i Wu-Tang, cítím, že oni dokážou velice dobře reprezentovat východní pobřeží, svým vlastním způsobem, jakým my prezentujeme západ, to proto je tak miluji.
Jestli každý, kdo děla v rapu, kdo dokáže rýmovat, dokáže i skutečně přemýšlet, pak by měl každý pochopit i to, co tady dělám. Že to má něco společného s gangsterem a zároveň i s bojovníkem a všemi těmi pravidly této hry. Žádám o dialog. Proto nabírám pozornost o rozhovory, v to co děláš v boji za sílu.
ZDROJ:www.tupac.cz