2pacův životopis (3)

27. června 2006 v 17:08 | Anti
Život se mu z ničeho nic změnil, nevěděl komu má věřit a tak se začal řídit heslem Trust Nobody (nevěř nikomu), které si nechal dokonce vytetovat ještě s královskou korunkou na vnitřní stranu ruky. Vůbec láska Tupaca k tetování byla nezměrná. Ze začátku jsme se zmínili o tom, že byl v mládí optimista, to mu zůstalo, stačí se podívat na jeho záda s nápisem Smile Now - Cry Later (Směj se nyní, plač později) doplněné o dva obličeje obléhající gotický kříž s nápisem Exodus a letopočtem, pod tím vším trůní velký nápis Ballin. Mezi další sdělení ´Pacovo tetování patřilo například to, že jediný jeho strach ze smrti je reinkarnace a že jediný, kdo ho může soudit, je Bůh.
Rozepisovat se o všech tetováních by bylo na dlouho nebo přinejmenším na další článek. Podle tetování se ovšem dá dobře orientovat ve stáří fotek Tupaca. Prvním tetováním byl nápis 2Pac a hlava Nefertiiti na prsou, mezi nimi zbraň AK47 s nápisem 50 Niggaz. Posledním tetováním je nápis Makaveli na krku. Proč Makaveli? Je to Tupacovo další přezdívka, která je inspirována italským vojevůdcem Machiavellim, který v boji předstíral svojí smrt, aby zvítězil nad nepřítelem a vrátil se za deset let silný a schopný nepřítele rozdrtit. Jeho literatura byla pro ´Paca inspirací a to především dílo The Prince neboli v češtině Vladař, mohu pouze doporučit. Od tetování zpět k životopisu.
Po postřelení se Tupac začal cítit vězněm vlastní slávy. Vůbec sláva je něco, co ho po celou dobu nabíjelo energií, co miloval. Na druhou stranu ho touha po slávě činila paranoidním, bál se o svůj život. První "příznak" slávy byl však v převaze, viz. píseň Fame, v jejímž refrénu se jasně dozvíte, že sláva a štěstí je něco, co milujeme, kvůli čemu umíráme, něco co nám způsobuje pouze bolest a uvězňuje nás to v téhle "hře". Tupac to začal přehánět s marihuanou a začaly ho pronásledovat první myšlenky na smrt. Proč Tupac tak rychle opustil nemocnici? Nechtěl, aby to vypadalo, že se kvůli zraněním chce vyhnout stání u soudu ze sexuálního obtěžování. Porota rozhodla takto: Tupac Amaru Shakur je vinen ve třech bodech obžaloby, ale nevinen v dalších šesti mimo jiné i ze sodomie. Výrok poroty musel být vykonán! Byl poslán do vězení Clinton Correctional Facility s maximální ostrahou na jeden a půl roku.
Prvních osm měsíců z jedenácti, které nakonec ve vězení pobyl, strávil četbou knih (například již zmíněným Machiavellim) a dokonce napsal vlastní scénář Live 2 Tell, který se dočká filmového zpracování. Jediné, na co se nedokázal pořádně soustředit, bylo psaní songů, prostředí věznice pro něj bylo ubíjející. Stále měl ale přátele, se kterými si psal dopisy. Po tom, co jeho matka začala navštěvovat odvykací kůru kvůli závislosti na cracku, opět se sblížili. Z této doby pochází pecka s názvem Dear Mama z alba Me Against The World, které bylo doděláno ještě před nástupem Tupaca do vězení. Vydáno bylo 27. února 1995 a na prvním místě amerického žebříčku Billboard se drželo po neuvěřitelné čtyři týdny za sebou. Album by se dalo nazvat jakýmsi vrcholem jeho kariéry. Ve vězení si uvědomil také mnoho důležitých věcí, srovnal myšlenky a naučil se hodně o vnitřním strachu. Především ale to, že právě strach je silnější než láska.
Marion "Suge" Knight, majitel úspěšné a velice kontroverzní nahrávací společnosti Death Row, projevil o osobu ´Paca zájem. Po tom, co Suge zaplatil kauci ve výši 1,4 milionu dolarů, podepisuje Tupac bez otázek smlouvu a stává se tím pádem součástí Death Row. Začíná nová éra! Konflikt mezi západem a východem nabírá na obrátkách a to od momentu, kdy se Tupac přestěhoval z Baltimoru do Kalifornie. Západ zastupuje Death Row reprezentující Los Angeles, východ zase Bad Boy v New Yorku a kdo jiný by mohl být v jeho čele, než Puff Daddy a Notorious B.I.G.?! Smlouva mezi ´Pacem a Sugem zahrnovala natočení a vydání tří alb, na což se Tupac hodně těšil, běžel ihned do studia, kde byl schopen nahrát 24 songů za necelé dva týdny. Sice byl schopen vydělávat peníze, ale dlužil ještě větší balík peněz Death Row. Na tom, že rád chodil do studia, to ale nic neměnilo.
Dne 13. února 1996 otřáslo hudebním trhem album All Eyez On Me skládající se z dvou CD. V prvním roce se ho prodalo přes šest milionů kopií! Mezi vlajkonoše patří skladby California Love ve spolupráci s Dr. Dre a 2 Of Amerikaz Most Wanted nahrané ve spolupráci s rapperem jménem Snoop Dogg. Album pořádně rozbouřilo rapové moře a ještě víc rozdmýchalo konflikt mezi západem a východem. Úspěch byl doslova světový a i samotný Dr. Dre prohlásil, že od dob N.W.A. něco podobného neslyšel. Na Tupaca se začaly sypat zajímavé nabídky. Od těch méně zajímavých, jako je nabídka natáčení reklamy na alkohol Special Brew, až po ty zajímavější, jako jsou role ve filmech. Z nich si vybral Gridlock´d, Bullet a nakonec Gang Related. Naneštěstí zmíněná temná stránka Tupacovo duše se i přes všechny úspěchy prohlubovala, on totiž úspěch jednoho, je neúspěch druhého. Stále více přicházel do konfliktu se zákonem a popravdě si z toho ani nic nedělal, byl milionářem a zaměstnával ty nejlepší právníky v zemi.
V březnu roku 1996 se předávání hudebních cen L.A. neobešlo bez toho, aby si Death Row a Bad Boy nevjeli do vlasů. Reakcí je květnové natočení videoklipu k songu 2 Of Amerikaz Most Wanted, ve kterém ´Pac se Snoopem trestají karikatury Puffa a Biggieho. V červnu zasazuje Tupac východnímu pobřeží další ránu a to bojovou skladbou Hit ´Em Up, ve které ostře kritizuje Bad Boy, Mobb Deep, rappera Jay-Z a mnoho dalších. Navíc v ní prohlašuje, že se vyspal s Biggieho manželkou Faith Evans. Na druhou stranu je pravda, že tisk celý konflikt dost nafoukl, dalo by se říci že i vymyslel. Z problému dvou rapperů udělal válku. Každý to bral jako boj o prodej desek, ale pro ´Paca to byla osobní záležitost, vždyť se na východním pobřeží narodil, stále ho měl rád, byl pouze zklamán ze zrady. Hit ´Em Up to nekončilo, v dlouhé řadě "beefů" pokračoval, dokonce sám produkoval videoklipy, kupříkladu k Made Niggaz.
Společnost Death Row byla sice velice úspěšná, ale pověsti o její gangsterské mentalitě byly rychlejší. Většina přátel od Suga pocházela z Comptonu, byla členy gangu Bloods a k nekalým praktikám neměli daleko. Těžko se budete chovat podle pravidel, když byste tím šli "proti proudu". Tupac nebyl šťastný, trable ho pronásledovaly dnem i nocí. Snažil se žít šťastný život, ale moc se mu to nedařilo. Cítil, že se mu přihodí něco zlého, byla to paranoia. Stačí shlédnout videoklip k I Ain´t Mad At Cha, ve kterém je Tupac zastřelen a dostane se do nebe. Bylo to jako proroctví. Pro případ jeho skonu se uzavřel do nahrávacího studia a začal nahrávat třeba i tři songy za den. Čas byl pro něj luxusem. Jeho den vypadal asi tak, že ráno byl na natáčení filmu a po zbytek dne rapoval ve studiu s Outlawz.
Posledních pár měsíců svého života prospal pouhé čtyři až pět hodin denně. Texty psal rovnou za mikrofonem. První z posmrtně vydaných alb a také poslední, které vyšlo pod labelem Death Row (na trh se dostalo 5. listopadu 1996) s názvem The Don Killuminati: The 7 Day Theory, bylo nahráno za necelý týden. Přesto je jeho kvalita nezměrná. Čtvrtého září 1996 hovoří Tupac na předávání cen hudební stanice MTV o nové společnosti Death Row East, které měla zastupovat jeho umění i na východním pobřeží. Navíc měl již několik týdnů v hlavě nápad na založení vlastní společnosti produkující filmy s názvem Euphanasia.
Dne 7. září 1996 odjíždí Tupac do města světel Las Vegas, aby v něm shlédl boxerský zápas Mike Tyson vs. Bruce Seldon. Tyson byl jeho dlouhodobý kamarád, kterého považoval za velkého bráchu. Nemohl propásnout žádný jeho zápas. Původně chtěl sice odcestovat do Atlanty, ale dal Sugovi svoje slovo a slíbil mu, že s ním do L.V. pojede. Jel společně se společnicí Kidadou. Po cestě si na benzínce zakoupil pět časopisů o zbraních. Ty si četl po celou dobu, než dorazil do hotelu Luxor, v nemž se ubytoval. Den strávil hraním v kasinu.
Jakmile je někde Hennessey, peníze a obdiv přihlížejících, bude tam zákonitě i Tupac. Ve státě Neveda je problém s nošením zbraní, Tupacův osobní strážce ji nemohl mít u, sebe stejně jako zbytek ochranky, třebaže se skládala z velké části ze členů policejního sboru. K tomu byl po celý den problém s komunikací, Tupacův nejbližší bodyguard měl po celý den na starost milionového chlapce z Death Row, ale telefonovat musel z automatu. V kasinu byli i členové Outlawz. Ochrana ´Paca se neobešla bez komplikací, bodyguardovi se dokonce na pár desítek minut úplně ztratil a bloudil sám po kasinu. Schylovalo se k začátku boxerského zápasu a Tupac musel počkat na Suga. Ten na sebe vždycky nechal čekat, což ´Paca žralo, už chtěl jít na zápas sám, ale Suge se na poslední chvíli objevil. Měl lístky do sektoru čtyři, řada E. V osm hodin večer zápas začal, Tyson měl jasně navrch. Po 109 sekundách a padesáti úderech je konec, Tyson vyhrává.
Tupac měl ve zvyku vždycky Mikovi osobně pogratulovat, jenomže musel se Sugem spěchat do jeho klubu 662. Párty v klubu se neměla vůbec pořádat. Když v něm byl Tupac čerstvě po jeho propuštění z vězení, kapacita byla převýšena dvojnásobně a policie si užila pěkný večer. Suge to ovšem uhrál na charitativní koncert, tudíž se párty mohla pořádat. Nestál o problémy, a proto se snažil držet plánu.
Kolem třičtvrtě na devět se v přízemí hotelu MGM Grand odehrála bitka mezi členy Death Row včetně Tupaca a Orlando Andersonem. Člen gangu South Side Crip měl údajně Tupacovi ukrást jeho zlatý řetěz s emblémem společnosti Euphanasia - velkým svalnatým andělem smrti. Emblém měl průměr osm centimetrů a Orlando za něj měl dostat pěkných pár tisíc dolarů. Tupac shodil Orlanda na zem a sebral si svůj roztržený řetěz, zatímco zbytek členů Death Row kopal zloděje na zemi, vše zachytila průmyslová kamera hotelu. Bylo na čase uniknout z místa činu. Nikdo kromě Tupacova osobního bodyguarda nevěděl, kde je východ a proto nastal pěkný zmatek. ¨
Pro úplnost dodám, že Orlando Anderson byl rok na to zastřelen na benzínce v Comptonu. Tupac se šel ještě před odjezdem do klubu převléci do zeleného dresu (bohužel ne do neprůstřelné vesty) a u hotelové služby si nechal urychleně opravit šperk. Tupac věděl, že členové Outlawz jsou určitě opilí, takže nemohou do klubu řídit, proto poprosil bodyguarda, aby je sehnal a všechno zařídil. Usedl vedle Suga na přední sedadlo jeho čtrnáct dní starého BMW 750IL. Auto nemělo ještě ani značky, na druhou stranu mělo zabudovaný vysoce výkonný audiosystém.
Kolona deseti automobilů se dala do pohybu po Flamingu. V 22:55 stáhl Tupac okénko, právě v tento moment byla pořízena vůbec poslední fotografie, na které ja naživu. O pět minut později BMW zastavila policie na Las Vegas Blvd., údajně za hlasitou hudbu. Tupac vždycky rád při jízdě poslouchal svojí hudbu, mohl jí tak dobře zhodnotit. Ve 23:15 zastavují auta na křižovatce Flaminga Road s Koval Lane, z pravé strany se vyřítí bílý Cadillac se čtyřmi černými muži, zbraně dvou trčí z okýnka. Na BMW s Tupacem a Sugem bylo vystřeleno třináct ran, čtyři trefily ´Paca do hrudníku. Navíc měl rány i v pánevní oblasti a na rukou.
Tupac chtěl přeskočit na zadní sedadla, Suge ho ale strhl dolů. Cadillac ujíždí jižně po Koval Lane do ulic Las Vegas, které leží prakticky uprostřed pouště. Dodnes nikdo neví, kdo byli ti střelci a proč chtěli Tupaca zabít? Suge byl raněný na hlavě odraženou kulkou, jiná zranění neměl, tomu říkám štěstí. Třebaže měl BMW ve značně dezolátním stavu, Suge se s nim otočil do levého pruhu Flaminga a snažil se najít nejbližsí nemocnici. Bohužel jel západně po Las Vegas Blvd., což je od nebliží nemocnice na durhou stranu.
Po celou dobu Tupac komunikoval, nebyl v bezvědomí, ale krvácel a těžko se mu dýchalo. BMW zastavuje již podruhé ten večer policie, tentokrát na kžižovatce Harmon Ave a Las Vegas Blvd., slyšela totiž před hotelem Maxim střelbu. BMW mělo prostřelené dvě pneumatiky. Nakonec Tupaca do nemocnice University Medical Center odváží sanitka. Tu zavolala policie.
Hned ten večer se Tupac podrobuje první ze tří operací. Je ve velmi kritickém zdravotním stavu. Během další operace je Tupacovi vyjmuta pravé plíce, stále upadá do bezvědomí. Fanoušci se shromažďují před nemocnicí. V pondělí 9. září dochází ke konfliktu mezi Tupacovými kamarády a policií, vše se nakonec obešlo bez větších problémů. V pátek 13. září 1996 je Tupac v 16:03 prohlášen za mrtvého doktorem Lovettem. Na žádost matky byl odpojen z přístrojů, kterého ho držely při životě. Lékaři se ho totiž poněkolikáté resuscitovali. Celý svět obletěly zprávy o smrti jednoho z největších rapperů, který kdy žil. Umřel v pouhých 25 letech!
Fanoušci nemohou uvěřit, auta za zvuku skladby If I Die 2Nite opouštějí areál nemocnice. Už od prvního dne od jeho smrti plní stránky všech různých časopisů teorie o tom, že přežil. Média se chytily především verze, ve které se mluvilo o plánech Tupaca opustit Death Row. Dalším "důkazem" přetrvávajícím do dneška by měly být stále vycházející alba, poslední by mělo vyjít v roce 2006. Nechám vás utvořit si svůj vlastní názor. Tupac si přál, aby mu na pohřbu každý z Outlawz zarapoval. I přesto byl Tupac den po smrti spálen v krematoriu a posléze rozprášen jeho matkou. Milióny lidí po celém světě stále věří, že Tupac žije a pouze čeká na chvíli, kdy se bude moci vrátit.
Na jednom se všichni na 100% shodnem a to na tom , že 2pac byl skvělým člověkem , hercem , rapperem , básničkářem atd.
To jestli žije je otázka , já si myslím , že ne ale váš názor vám pochopitelně neberu.To ale nebudu rozebírat , jak říkám názor si udělejte jaký chcete. Ať tedy žije , nebo ne určitě se má dobře.I přestože byl spálen na popel , část jeho duše je stále uchována v jeho písních , básních a filmech.2pac byl skvělý člověk a tak bychom ho měli všichni uznávat. Jeho odkaz žije , žije v každém jeho fanouškovi , v nás všech.
A PROTO REST IN PEACE BROTHER - ODPOČÍVEJ V POKOJI BRATŘE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | 11. října 2006 v 21:10 | Reagovat

Tupac byl a pořád je nejlepší člověk na světě........ A jak říkal :"Válka jednou zkončí,ale mí vojáci,ti jsou věčný!" Tak to my jsme ty vojáci pro který pořád žije....... Nikdy nezapomenem!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama