2pacův životopis (2)

27. června 2006 v 17:14 | Anti
Následující rok byl, co se týče událostí kolem ´Paca, ještě zajímavější. Vydání se dočkalo druhé album s názvem Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z., jenž slavilo ještě větší úspěch než album první. Na albu je vidět jasný vývoj, bohužel veřejnosti se zdá stále kontroverzní. Především skladby Keep Ya Head Up (vyprávějící o silných ženách obklopujících rappera) a I Get Around (o ženách, se kterými se rapper setkává každý den) jsou vodou na mlýn organizacím, které brání ženská práva a ostře vystupují proti rapové hudbě. Úhlavním nepřítelem se Tupacovi v tomto ohledu stala paní DeLores Tucker. Spor přetrvával, jeho vrcholem je uveřejnění písně Wonda Why They Call U Bitch. Paní Tucker zemřela v roce 2005, pro úplnost dodám, že přirozenou smrtí. Bouřlivá Tupacovo povaha si nedala odpočinku. V březnu 1993 během nahrávání Living In Color proběhla rvačka mezi řidičem limuzíny a ´Pacem. Řidič ho obvinil z konzumace drog, obvinění byla stažena. Následovalo jedno obvinění za druhým. V Atlantě byl zatčen za střelbu na dva policisty mimo službu. Zranění nebyla vážná a vše vyřešila kauce. Za celý svůj život byl zatčen zhruba dvanáctkrát. S policií se vídal častěji, než by chtěl. Neustále problémy se soudy mu bránily v práci, nedokázal se soustředit. Poprvé se nabízí otázka, zda-li byl Tupac rozpolcená osobnost?
Je těžké odpovědět, každopádně alespoň malým náhledem na celou situaci byl film Poetic Justice, ve kterém hrál po boku Janet Jackson. Nekontrolovatelné ego se muselo na čas uklidnit. Lidé zastupující Janet požádali ´Paca, aby si nechal udělat test na HIV ještě předtím, než se bude s Janet ve filmu líbat. Pro něj to znamenalo urážku, vždyť se přece jedná o líbání, nikoli o sex, tudíž test odmítl. Až na toto vycházel s Janet na výbornou. Role Luckyho mu padla na výbornou a konečně předvedla rappera i z té citlivější stránky. Podle všeho z něj citlivost v reálném životě dělala právě tak neoblomného bojovníka.
Film Poetic Justice ukázal, že hudba není u ´Paca atributem číslo jedna. Povolání herce se Tupacovi zalíbilo a v březnu 1994 se vrhá na natáčení snímku s basketbalovou tématikou Above The Rim. Jen tak mimo, už v tuto dobu "vyhledává" ambiciózní talenty, čímž se začíná pomalu ale jistě formovat konečná podoba jeho skupiny Outlawz. K basketu měl kladný vztah i mimo filmové plátno. Během natáčení se spřátelil s hercem jménem Marlon Wayans, kterého můžete znát z filmu Scary Movie nebo Lupiči paní domácí. Se vzrůstající slávou rostl počet slavných přátel i nepřátel. Někteří z nich hráli v jeho životě menší či větší úlohu. Hip hopové fanoušky by mohla zajímat legenda Comptonu Eazy-E a člen formace Naughty By Nature - Treach, oba se řadí k té první skupině. Nutno podotknout, že už během natáčení Above The Rim byla na Tupaca od 18. listopadu 1993 podána žaloba za sexuální napadení.
Nerad bych odbíhal, je totiž těžké určit, kdy je ta správná chvíle na vysvětlení něčeho tak komplikovaného, jako je motto THUG LIFE. Tak třeba nyní. Definice motta vám objasní mnoho záhad kolem ´Paca a dalo by se říci, že ho postaví do lepšího světla, třebaže zrovna žaloba za sexuální napadení byla neoprávněná. Za prvé rychle schovejte slovník, překlad vám nepomůže, spíše vás ještě více uvede v omyl. THUG LIFE je ovšem, ale hlavně o fair-play. Je to nové "Power to the people". Jde o to, aby jste si nenechali nic líbit. Jakmile se k vám někdo chová neoprávněně, máte právo mu to vrátit a to ještě ve větší míře. Nikdo se nemůže divit tomu, jak se chováme, když jsme tak byli vychováni, navíc v určitém sociálním prostředí. Zlo neovlivní pouze jedince, ale úplně každého. Dokud budeme žít v předsudcích, těžko změníme náš názor na základě zkušeností. Když budeme někoho nazývat gangsterem, je to úplně to stejné, jako bysme mu dávali do ruky nabitou zbraň. Asi mi nebudete věřit, ale všechno pochází přímo z Tupacovi hlavy, žádné moje výmysly.
THUG LIFE byl jeho pýcha, jeho způsob smýšlení a cesta k zodpovědnosti. Ano, Tupac byl sebevědomý, dokázal se bránit, stavěl se k problémům čelem a občas narazil - byl THUG. Víte, ve slovníku je toto slovo přeloženo přibližně jako gangster a bůhví co, ale v tomto smyslu se jedná o člověka, který neměl nic a přesto něco dokázal. Je úplně jedno, zda-li se jedná o černocha, bělocha nebo třeba Mexičana. Rapové texty byly plné neskrytého násilí, to ovšem neznamená, že jsou jeho příčinou. Texty plné vzteku fungují jako boxovací pytel, filtrují nahromaděnou křivdu. Stačí přemýšlet logicky. Má to ovšem i stinnou stránku. Pro někoho smýšlení kolem THUG LIFE zastupuje funkci módního trendu a posléze se ho snaží napodobit či uměle vyvolat. O tom to není. Ten kdo THUG LIFE vskutku žije, tomu dodá rap sílu. Ten, kdo se každý den potýká s problémy, ten si uvědomuje všechna úskalí. Funguje to oběma směry.
Tupac si toho byl vědom, a proto sepsal kodex, kterým se měli řídit O.G.´s jako západního tak východního pobřeží. Patří do něj zákaz kradení automobilů ve vlastním sousedství, braní žen a dětí jako rukojmích atd. Sebedestruktika gangsterské mentality se změnila v produktivitu. Tupac se snažil sjednotit znepřátelené gangy Bloods a Crips, třebaže sám patřil podle všeho k Bloods, viz. jeho tetování M.O.B. - Member Of Bloods (člen Bloods), sám zkratku vysvětloval jako Money Over Bitches. THUG LIFE v sobě na druhou stranu obsahuje taktéž aroganci, jenž ´Pac dle svých slov sdělil po matce a umíněnost.
Tupacovo prořízlá huba měla za následek mnoho komplikací, kdyby se nepopral s režiséry Menace II Society, mohli jsme do jeho filmografie zařadit další počin. Ublížení je ublížení, ´Pac necítil vinu, ale za bitku si odseděl 15 dnů ve vězení. Ke gangům a roztržkám se ještě dostaneme, raději zpět k hlavnímu tématu! ´Pac čelí obvinění, celá situace kolem údajného znásilnění a dokonce sodomie se měla udát přibližně takto. Se slávou a penězi přišlo hodně rádoby skvělých přátel. Dokud nebyl proslavený, mohl na párty chodit kolem dokola a nikdo o něj ani okem nezavadil. V době, kdy měl na kontě tři veleúspěšná alba (to třetí vydal se skupinou Outlawz), byla situace odlišná. Nebylo kroku, který by nenásledovalo hejno dravých fanynek. Inkriminovaný večer se bavil s partou v klubu a seznámil se s žalobkyní, následoval orální sex na tanečním parketu.
Pár dnů potom se "zábava" se přesunula do hotelového pokoje. Nutno podotknout, že Tupac miloval ženy, leč řídil se jedním pravidlem: Vše s mírou a na úrovni! Žena obvinila Tupaca a další tři muže ze znásilnění. Bez jakýchkoli pátrání byl uvězněn a pár dní na to propuštěn na kauci padesát tisíc dolarů. Obvinění ženy byly nepodložené. Navíc sama působila jako naivní a dychtivý fanynka toužící po sexu s Shakurem. Pravda, k sexuálnímu obtěžování pravděpodobně došlo, ale rozhodně ne ze strany Tupaca. Jedinou jeho smůlou bylo, že byl ve špatný čas na nesprávném místě. Měli se ho dopustit další muži přítomní na hotelovém pokoji v New Yorku, muži, které ani pořádně neznal. Stal se obětním beránkem, přestože nebyly žádné důkazy. Jediná vinna byla nerozvážnost, které si byl vědom.
Jako by nebylo potíží dost, píše se datum 30. listopadu 1994 a Tupac byl přepaden a postřelen v budově nahrávacího studia na Times Square v New Yorku mezi 48. a 49. ulicí. Je zajímavé, že postřelen byl pouze on, i když byl s dalšími třemi členy jeho skupiny. Když se ´Pac přepadení bránil, byl dvakrát střelen do hlavy (zní to morbidně), dvakrát v okolí rozkroku a jednou do ruky, což bylo nejvážnější zranění, protože kulka zasáhla důležitou tepnu. Přepadení bylo policií diagnostikováno jako loupež a víc vědět nepotřebovali. Ani se nesnažili pořádně hledat viníka. Hlavním argumentem bylo, že okraden by byl kdokoli, kdo by vstoupil do budovy.
"Zloději" ukradli šperky za 40 tisíc dolarů. Byly různé verze toho, jak se celá situace udála, nás ovšem budou zajímat bezprostřední okamžiky po střelbě, protože právě ty jsou začátkem konfliktu západního s východním pobřežím. rapper pod přezdívkou Puff Daddy (z posledních let známý jako P. Diddy), Andre Harrell s kámošem Strechem, dnes již zesnulý Notorius B.I.G. a ještě pár lidí, se kterými byl Tupac vesměs dobrý přítel, směřovali do studia za Junior MAFIA. Když uviděli pětkrát postřeleného ´Paca, jejich výraz dle jeho vlastní výpovědi působil udiveně, jak je možné, že ještě vůbec žije?!? Od tohoto momentu se nemohl zbavit podezření, že to na něj ušili, hlavně tedy Harrell a Strech. Pravda ovšem je, že pokud se nesnažíš problém řešit, stáváš se jeho součástí.
Biggie byl na Tupaca dokonce naštvaný kvůli tomu, že podezřívá jeho přátele z krádeže. Postřelený a krvácející Tupac se s pomocí posadil na židli, požádal o smotání jointa a o to, aby někdo zavolal jeho matce. Hodně spekulací do případu vnáší rozhovor pro prestižní časopis Vibe. První tři zmínění (myslíme tím Puffa, Notoriuse a Harella) "kupodivu" absolutně popřeli, že by mohli mít v přepadení prsty. Harell prý zavolal sanitku, podle Tupaca ale dělal, že ho ani nezná. Daddy říkal, že se o ´Paca začal hned starat, podle ´Paca stál opodál. Tupac byl kvůli vážným zraněním hospitalizován v nemocnici Bellevue. Tři hodiny po operaci i přes zákaz lékařů nemocnici opustil, necítil se v ní v bezpečí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DoubleYu_G DoubleYu_G | E-mail | 1. července 2006 v 19:49 | Reagovat

Pravda jednou vyjde najevo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama